Tepsyntesis je naučno zasnovana vrsta Telesne psihoterapije koja kombinuje sistematski rad sa telom i psihom da bi pomogla redukciji psihološke patnje, psihosomatskih žalbi, i problema životnih kriza i unapređenju psiho-telesne dobrobiti pojedinca. Cilj je postizanje integracije na somatskom, emocionalnom i duhovnom nivou što vodi razvoju svesti, psihološkom rastu i potpunijem življenju.
Telesna psihoterapija insistira na kontinuitetu i suštinskoj povezanosti svih psiho-telesnih procesa i na tome da oni podjednako doprinose organizaciji ličnosti.
Zadatak telesne psihoterapije jeste da omogući klijentu izbor za zdrav život, osvešćivanje i slobodno izražavanje emocija kao i potpomaganje kreativnih obrazaca interakcije, dubljeg kontakta sa emocijama i jačanje samopouzdanja. Na ovaj način možemo da osvestimo stanje svog organizma i da povedemo svoj um i telo, zajedno u zdravlje, emocionalno sazrevanje i otvaranje kapaciteta za radost življenja.
Osnivač škole Tepsyntesis ili Tepsinteza (Telesno- psihoterapeutska sinteza) je Prof. Dr Ljiljana Klisić. Škola je osnovana 1976. godine i od tada se kontinuirano razvija u saradnji sa vodećim stručnjacima iz sveta.
Dr Klisić 1991. godine prilagođava školu evropskim standardima i započinje saradnju sa Evropskom asocijacijom za telesnu psihoterapiju (EABP) i mnogim stručnjacima iz Evrope i sveta od kojih neki bivaju gosti naše škole i održavaju gostujuće seminare u Beogradu. Time se obezbeđuje svetski nivo znanja i vežbi u školi, kao i prihvaćenost škole u internacionalnim stručnim krugovima.
Škola je 2003. godine akreditovana na svetskom nivou od nadležnog Foruma WCBP a 2005. godine na evropskom nivou od nadležnog Foruma EABP. Takođe je akreditovana od strane Intrnacionalnog Radix Instituta i nekih drugih strukovnih organizacija.
2014. godine usled neslaganja sa nekim odlukama Foruma odlučili smo da istupimo iz formalnog članstva u Forumu EABP (uz podršku WCBP i WCP foruma) i da ponovo ojačamo vezu sa našim Radix korenima u Americi. Škola i dalje strogo poštuje dobre standarde koje je EABP ( zajedno sa USABP – gde su protiv stvaranja Foruma) usvojila, i otvorena je za razne vidove saradnje sa ovom organizacijom. Završeni studenti i dalje imaju mogućnost individualnog članstva u EABP, preko našeg Udruženja telesnih psihoterapeuta Srbije koje je i dalje vrlo aktivni član EABP.
Matična škola Tepsinteze je Radix, USA, gde je Dr. Klisić završila edukaciju kod Charlsa Kelija, direktnog učenika Vilhelma Rajha i postala Licencirani K/Radix Trener. Znači, što se tiče porekla, radi se o direktnoj liniji prenošenja znanja: Žane – Frojd – Rajh – Keli – Klisić.
Iz ovog razloga učenje Kelija i Rajha su najviše uticali na razvoj škole ali i drugi pravci kao što su Biosinteza, Bioenergetika, Bodynamic, Sržna telesna psihoterapija itd. imaju uticaj na ono što danas radimo. Škola prati razvoj istraživanja u ovoj oblasti i dodaje relevantne oblasti trening programu.
Tepsinteza svojim imenom predstavlja sintezu ne samo tela i psihe nego i sintezu učenja iz mnoštva pravaca telesnih pshoterapija i srodnih disciplina kao i sintezu znanja istoka i zapada. Trening program oslikava ovu integraciju raznovrsnih pristupa i obuhvata stotine psihoterapijskih tehnika i metoda iz različitih pravaca psihoterapije iako je srž klasičan rajhijanski pristup vegetoterapije.
Posle četrdeset godina postojanja, verujemo da smo uspeli da sakupimo, proučimo i klasifikujemo veliko blago znanja iz postojećih oblasti telesnih psihoterapija, uključujući i neke originalne doprinose, sa namerom da našim studentima pružimo dovoljno širine ali i dubine znanja tokom trening programa. Trening program je u tom smislu sačinjen kao presek suštine najkvalitetnijih učenja, metoda i tehnika, od 19. veka pa do najsavremenih istraživanja u oblasti. Ovaj pristup se pokazao veoma dobrim a naši studenti pri završetku trening programa imaju zavidnu količinu i širinu znanja i stručnost u praksi.
Moglo bi se reći da je misija telesne psihoterapije – oslobađanje ljudi od njihovih unutrašnjih stega, ograničenja i teskoba – pomaganje ljudima da žive slobodnije, potpunije i radosnije. U tom kontekstu, misija naše škole je da obučavamo studente da znaju kako da vode klijente u tom smeru.
Mogli bismo da kažemo da se rad u TePsintezi bazira na shvatanju toka životne energije, njenim blokadama i oživljavanjima. Pesnički rečeno, bolest je sveti gnev živog organizma kome se svakodnevnom represijom izvitoperuje život.
Telesni psihoterapeut prati tok životne energije kroz organizam, zakonitosti njenog pulsiranja i uzroke blokiranja životnosti čoveka. Pored rada sa životnom energijom radimo i na razvoju svesti, pogotovo danas najproblematičnije svesti o osećanjima. Ipak, pri tom, ne treba gubiti iz vida da su emocije najčešći i najjači nosioci životne energije. Zbog toga u TePsintezi najveću pažnju posvećujemo metodama za rad sa emocijama. Specifičnost naše škole je teorija razvoja orgazma i izučavanje funkcije blaženstva, kao i teorija razvoja agresije u pravu moć. Prvo je nastavak istraživanja Wilhelma Rajha u oblasti tabua i funkcije orgazma, a drugo se nadovezuje na instiktiviste i na Psihosintezu Roberta Asijađolija (Frojdovog savremenika).
U poslednjoj deceniji u našoj zemlji postojala je posebna potreba u oblasti rada sa traumama i možemo reći da se ponosimo rezultatima koje naši stručnjaci u borbi sa ovim preoblemima imaju. Istraživanja o neurobiologiji traumatskog iskustva nedvosmisleno ukazuju na nezamenjivu ulogu telesne psihoterapije u tretmanu trauma jer emocije tokom ovih iskustava ostaju zapisane u našem telu i mišićima pa samo telesnim psihoterapeutskim tehnikama mogu biti prevaziđene. Naše telo uvek pamti mnogo više nego um.
Tepsyntesis je Integrativna Telesna psihoterapija (po kriterijumima WCBP, EABP, USABP) koja kombinuje:
Kombinacija omogućava holistički model koji se u praksi pokazao vrlo uspešnim. Znači, na meta nivou, kombinujemo: humanistički pristup Radixa i njegove moćne tehnike otvaranja osećanja sa psihodinamskim psihoanalitičkim usmerenjem rada na odnosu, transferu i kontratransferu a sve to postepeno proširujemo usmeravanjem ka transpersonalnom širem okviru tumačenja.
1. Radix je telesno psihoterapeutski pravac koji radi sa telom i psihom kao celinom. Radix je tradicionalna humanistička rajhijanska škola vegetoterapije. Neke od osnova na kojima se Radix bazira su Radix re-edukacija u osećanjima i svrsi, razvojni model rasta ličnosti, naglašavanje rada sa ulaznom i izlaznom fazom pulsacije: instroke i outstroke, karakterna tipologija bazirana na blokiranim emocijama kao i bogat niz dijagnostičkih i terapeutskih tehnika u kontekstu psihoterapeutskog odnosa. Izvedeno je više istraživačkih projekata na univerzitetima širom sveta o efikasnosti Radixa, koja je nedvosmisleno potvrđena. Jedan od centralnih koncepata u Radixu je KONTAKT. Insistiranje na uspostavljanju kontakta sa sobom, drugima, emocijama, svrhom i suptilni metodi da se to postigne, čine ovaj rad toliko moćnim.
2. Psihodinamska dubinska psihoanalitička teorija nam omogućava rad na reparaciji ranih deficita (Kernberg, Kolberg, Kohut i dr.). Njen razvojni model omogućava uspešniju korekciju ranih šema kontakta i odnosa koje se tako uspešno otkrivaju primenom telesno-psihoterapeutskog metoda Radixa.
3. Četvrta sila u psihologiji – Transpersonalna psihologija nam omogućava širi model koji dopušta da razvoj ide dalje. Transpersonalnu psihoterapiju još ne primenjujemo praktično, nego razvijamo teorijski model koji bi dopustio da se pomere granice razvoja u skladu sa napretkom i same humanističke teorije razvoja. Sa teorijskih pozicija transpersonalne psihologije, nakon razvoja ega ( i ego snaga), idemo ka prevazilaženju ega (i mehanizama odbrane) i ka razvoju pravog Selfa.
Znači, na teorijskom meta nivou, Tepsyntesis kombinuje teorije Radixa, Psihodinamskog pristupa i Transpersonalnu teorijsku širinu u koherentnu humanističku celinu koja je usklađena sa savremenim razvojem u oblasti i sa naučnim rezultatima istraživanja.